خانه / انگیزشی / درست فکر کنیم!

درست فکر کنیم!

شگفتی اندیشه

مثبت و منفی اندیشی تأثیر بسیار زیادی دررسیدن و نرسیدن به درآمد خوب و یا موفقیت دارد. افراد موفق به خواسته‌هایشان می‌اندیشند و افراد ناموفق اغلب به دنبال چراها بوده و اینکه کسی را پیدا کنند تا مشکلاتشان را به گردن او بیندازند. افراد موفق به اینکه چگونه به خواسته‌هایشان برسند فکر می‌کنند. کسانی که موفق نیستند دائم در حال توجیه رفتارهایشان هستند و میگویند چرا به خواسته‌هایم نرسیدم؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت تفاوت افراد موفق و ناکام در دو کلمه چرا و چگونه خلاصه‌شده است.

مثبت اندیشی-درست فکر کنیم

هر طور در ذهن و درون خود فکر کنیم اتفاقات زندگی همان‌گونه رخ می‌دهند. اگر در ذهنتان خواسته‌ها و آرزوهایتان را دست‌یافتنی تصور و تصویرسازی کنید قطعاً به آن‌ها خواهید رسید و اگر خواسته‌هایتان را دور و دست‌نیافتنی بپندارید هرگز به آن‌ها نخواهید رسید.

اگر ذهن ما در کودکی به شکل درست برنامه‌ریزی‌شده باشد در بزرگ‌سالی به تمام آنچه آرزو داریم خواهیم رسید. هرگونه ذهن ما در کودکی برنامه‌ریزی‌شده باشد نقش بسیار مهم و تعیین‌کننده در احساس، اندیشه، کسب درآمد و موفقیت شما در بزرگ‌سالی خواهد داشت. به‌عنوان‌مثال در کودکی دائم به ما می‌گفتند خوب درس بخوانید تا بتوانید در بزرگ‌سالی در شرکتی استخدام شوید و یک آب‌باریکه‌ای برای گذراندن زندگی داشته باشید. این تفکر از کودکی تا بزرگ‌سالی به همراه ما بود و همیشه در ذهنمان خودمان را در جایگاه یک کارمند تصور می‌کردیم. درصورتی‌که می‌شد ذهنمان را به شکل دیگر مهندسی کنند و بگویند خوب درس بخوان تا بتوانی کارآفرین موفقی باشی و کارمندان زیادی را استخدام کنی.

مارگارت مید، انسان‌شناس معتقد است ((تصویر ذهنی بزرگ‌ترین کشف درک توانمندی‌های بالقوه انسان در قرن بیستم بوده است))؛ بنابراین اگر تصویرسازی درستی از توانمندی‌های خود داشته باشیم می‌توانیم به آنچه می‌خواهیم برسیم و توانایی‌های بالقوه خود را بالفعل کنیم. تصویرسازی ذهنی یا خودانگاره می‌تواند در تمام بخش‌های زندگی انسان تأثیرگذار باشد.

تمام رفتارهایی که شما دارید متأثر است ازآنچه در درون خود فکر و احساس می‌کنید. اگر در درون خودتان را انسانی ضعیف تصور کنید این طرز فکر در رفتارتان نمود پیداکرده و مردم هم شمارا فردی ضعیف می‌دانند. اگر خودتان را در درون فردی باهوش و خلاق و پرتلاش تصور کنید این امر در رفتارتان نمود پیداکرده و مردم هم شما به‌عنوان فردی باهوش و خلاق و پرتلاش می‌شناسند. اگر در درون تصور می‌کنید فرد سخنوری هستید این در رفتارتان هم نمود پیدا خواهد کرد و مردم هم شمارا فردی سخنور می‌دانند؛ بنابراین باید سعی کرد تصویرسازی ذهنی را در درون به نحوی مهندسی کنیم تا بازخورد بیرونی آن مثبت باشد. اگر تصویر ذهنی منطبق با توانایی شما نباشد در آن زمینه ضعیف عمل خواهید کرد.

در خصوص کار و کسب درآمد هم تصویرسازی ذهنی نقش زیادی دارد. معمولاً انسان‌ها برای کسب درآمد برای خودشان به دنبال یک حاشیه امن می‌گردند و فقط به میزانی تلاش می‌کنند که آسایش و امنیتشان حفظ شود هرچند قابلیت‌های بیشتر داشته باشند و این مطلب در کارمندان بیشتر مشاهده می‌شود. با خودشان این‌گونه تصویرسازی ذهنی می‌کنند که در پایان ماه حقوقمان را دریافت می‌کنیم و شرح وظایف ما هم که مشخص است (وظایفی کلیشه‌ای و تکراری) و بالاخره زندگی ما هم با این حقوق می‌چرخد. قسمت و سرنوشت کار ما یک زندگی کارمندی بوده پس چه نیازی است برای تلاش بیشتر؟ این تفکر و تصویرسازی ذهن باعث می‌شود این فرد از تمام توانایی و قابلیت خود استفاده نکند و تمام زندگی خود را در رکود سپری کند و البته در بلندمدت دچار نارضایتی از وضع خود خواهد شد. به‌عنوان‌مثال اگر فردی تصویرسازی حاشیه امن خودش را 100 ریال در سال در نظر گرفته باشد درآمد شما در آن سال همان خواهد بود بدون اینکه در پیرامون شما چه اتفاقاتی خواهد افتاد و وضعیت بازار در رونق و یا رکود باشد و شما هم تلاش می‌کنید تا به همین 100 ریال دست پیدا کنید و تلاشتان منطبق خواهد بود با همین تصویر ذهنی که برای حاشیه امن زندگی‌تان در نظر گرفته‌اید. راه رسیدن به حداکثر توانمندی و کسب درآمد بیشتر این است که تصویرسازی ذهنی خود را ارتقاء دهید و سعی کنید برای خودتان عادت‌های فکری صحیح و جدیدی تعریف کنید. پس برای پیشرفت بیشتر اندیشه و احساس خودتان را تغییر دهید.

درباره ی سعید وجدانی

عضویت در خبرنامه سایت مسترمالی

همچنین ببینید

مهترین اهداف زندگی چه چیزهایی هستند

اهداف زندگی هر شخصی با دیگران فرق دارد و هر کس الویت هایی دارد. اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 4 =