خانه / مدیریت / نگاهی به سلسله‌مراتب نیازهای مازلو و یک باور اشتباه

نگاهی به سلسله‌مراتب نیازهای مازلو و یک باور اشتباه

نگاهی به سلسله‌مراتب نیازهای مازلو و یک باور اشتباه

نیاز های مازلو

اگر تابه‌حال نگاهی به هرم سلسله‌مراتب نیازهای مازلو انداخته باشید پایه‌ای‌ترین و اولین دسته از نیازهای انسان را نیاز فیزیولوژیک عنوان می‌کند که این نیاز شامل مواردی مانند خوراک و پوشاک و مسکن می‌شود.

گروه دوم نیازهای انسان را نیازهای امنیتی عنوان می‌کنند یعنی احساس ایمن بودن .

گروه سوم نیازهای اجتماعی مانند دوست داشتن ، تعلق‌خاطر، تشکیل خانواده، صمیمیت، دوستی و عشق

گروه چهارم نیازهای انسان‌ها از دیدگاه آقای مازلو که ما با این گروه بیشتر کارداریم عزت‌نفس است یعنی نیاز به احترام و اعتماد و قرب و ارزش داشتن است.

و گروه پنجم از نیازهای آقای مازلو نیاز به خود شکوفایی و یا رسیدن به کمال است.

ازنظر آقای مازلو باید نیازهای هر گروه تأمین شود تا نیاز گروه بعدی در ما بیدار شود یعنی تا نیازهای فیزیولوژیکی ما رفع نشود نیاز به امنیت محسوس نمی‌گردد که البته انتقاداتی به این نگرش آقای مازلو وارد است که ما نمی‌خواهیم به آن بپردازیم . همان‌گونه که قبلاً هم عنوان شد با گروه چهارم نیازهای آقای مازلو کارداریم یعنی نیاز به احترام و اعتماد.

متأسفانه یکی از باورهای اشتباهی که اکثر مردم‌دارند تصور می‌کنند راه رسیدن به احترام و اعتماد افزودن به اموال گران‌قیمت و مجلل خود است . در حقیقت بر این باور هستند هرچه تجمل بیشتری داشته باشند نزد مردم و اطرافیان محبوب‌تر هستند. بر همین اساس سعی می‌کنند خودشان را متمول‌تر و پولدارتر به اطرافیان نشان دهند. برای این کار با گرفتن وام‌های بانکی با بهره‌های سنگین و یا قرض گرفتن و خرید ماشین و لوازم خانه گران به‌صورت لیزینک و اقساطی سعی در جلب احترام و اعتماد مردم می‌نمایند.

ثروتمندان واقعی هیچ‌گاه برای جلب احترام و اعتماد مردم دارایی‌ها و اموال خود را به نمایش نمی‌گذارند و ثروت خود را برای آسایش خود می‌خواهند.

در حقیقت این عمل ثروتمند نماها است که سعی دارند با نمایش دارایی‌ها و اموال خود که در واقعیت جزو بدهی آن‌هاست جلب احترام و اعتماد نمایند. این گروه با توجه اینکه نیازهای سه گروه قبل خود را برآورده نکرده اقدام به جلب احترام با بدهی می‌کنند.شاید شما هم این افراد را در اطراف خود دیده باشید که شخصی هنوز مسکن که جزو گروه اول نیازهایش است تهیه نکرده و مستأجر است اما پول زیادی صرف خریدن اتومبیل گران‌قیمتی می‌کند که با گرفتن قرض و وام تهیه‌کرده است.

گرفتن وام با بهره‌های سنگین بانکی برای خرید یک اتومبیل لوکس کار بسیار اشتباهی است زمانی که هنوز نیازهای فیزیولوژیک خود را به‌صورت کامل رفع نکرده است.

پس باید توجه داشت راه رسیدن به جلب احترام و اعتماد این نیست و باید راه درست را پیدا کرد.

 

درباره ی سعید وجدانی

عضویت در خبرنامه سایت مسترمالی

همچنین ببینید

مهترین اهداف زندگی چه چیزهایی هستند

اهداف زندگی هر شخصی با دیگران فرق دارد و هر کس الویت هایی دارد. اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هفت =