خانه / استراتژی فروش / افتادن در دام وام!

افتادن در دام وام!

وام یا دام؟

قبل از هر سخن تصمیم دارم به نتیجه یک آزمایش زیست‌شناسی بپردازم و این آزمایش را به عملکرد خودمان در مسائل مالی تعمیم دهم. در یک آزمایش زیست‌شناسی که محققان بر روی قورباغه‌ها انجام می‌دادند و واکنش آن‌ها را در مقابل تغییرات دمایی مطالعه می‌کردند به نتیجه جالبی دست یافتند. آن‌ها قورباغه‌ای را داخل ظرف آب جوشی قراردادند و دیدند قورباغه فوراً واکنش نشان داده و از ظرف آب جوش بیرون جهید. اما همین قورباغه را درون ظرف آبی گذاشتند که دمای محیط را داشت و به‌تدریج دمای آب را بالا بردند تا آب بجوش آمد جالب بود قورباغه بعد از بجوش آمدن آب هیچ واکنشی در قبال این افزایش دما نشان نداد تا اینکه مرد.

افتادن در دام وام!

شاید بپرسید این موضوع چه ارتباطی با بحث وام دارد؟ باید عرض کنم متأسفانه یکی از باورهای اشتباه مالی که اغلب مردم جامعه ما دارند این است که اگر بتوانند از بانک وام بگیرند این موضوع باعث پیشرفت آن‌ها می‌شود بنابراین بنای زندگی‌شان را بر اساس گرفتن وام از بانک‌ها می‌چینند. متأسفانه از این مطلب غافل هستند که با گرفتن وام خود را برده بانک‌ها می‌کنند. فکر می‌کنند هرچه وام بیشتری از بانک‌ها دریافت کنند باعث تسریع در پیشرفت و رفاه آن‌ها می‌شود.

توجه داشته باشید باید اصل مبلغ و سود آن‌را پرداخت کنید و سودی که بابت بازپرداخت وامتان پرداخت می‌کنید باعث متضرر شدنتان می‌گردد . این سودها ممکن است شمارا بجایی برساند که از عهده پرداخت اقساط نتوانید برآیید. در این شرایط تنها راهی که ممکن است پیش رویتان باشد گرفتن وام جدید برای پرداخت وام سررسید گذشته شما باشد. این همان باتلاقی است که شما را نابود خواهد کرد.

اگر خواسته باشم به علت اصلی گرفتن وام بپردازم باید گفت  می‌تواند این باشد که ما می‌خواهیم زودتر به خواسته‌هایمان برسیم. در حقیقت این همان دامی است که برای ما پهن‌شده و فکر می‌کنیم که اگر وام بگیریم و با آن فلان ماشین را بخریم این مطلب می‌تواند باعث آسایش ما شده و همچنین اطرافیان را تحت تأثیر قرار داده و با این کار جایگاه اجتماعی خودمان را ارتقاء داده ایم. باید به این نکته اشاره‌کنم که شما در قبال رسیدن به یک آسایش موقتی آرامشتان را ازدست‌داده‌اید. همچنین جایگاه اجتماعی‌تان را به خطر انداخته‌اید. چه‌بسا با پرداخت اقساط ماهیانه و استرس ناشی از سرسید شدن زمان پرداخت اقساط و دیر شدن آن و جریمه حاصل از دیرکرد از آرامشتان کاسته خواهد شد. درواقع ما مانند همان قورباغه‌ای هستیم که دائم دمای آب افزایش پیدا می‌کند و متوجه نابودی‌مان نیستیم.

اگر تصمیم به پیشرفت و ثروتمند شدن دارید گرفتن وام راه مناسبی نیست. هدف خود را ظاهر خود قرار ندهید و توجه داشته باشید که ثروتمندان خودساخته هیچ‌گاه وام نگرفته‌اند. وام‌های پرسود وحشتناک را برای سودجویی از افراد کم‌درآمد و سودرسانی به بانک‌های وام‌دهنده پرداخت می‌کنند. گرفتن وام کمکی به ثروتمند شدن شما نمی‌کند بلکه روشی است برای ثروتمند کردن بانک‌ها.

اگر تاکنون از وام استفاده کرده‌اید هدف اصلیتان را بازپرداخت و تسویه کامل وام‌هایی که گرفته‌اید قرار دهید. حتی اگر توانایی بازپرداخت زودتر از موعد وام‌هایتان رادارید حتماً این کار را انجام دهید تا سود کمتری بابت وام‌هایتان بپردازید. با خود عهد ببندید که از وام بانکی استفاده نکنید. باید متوجه باشیم که با تأخیر انداختن خواسته‌هایمان و پس‌انداز همان مبلغی که تصمیم داشتیم برای پرداخت اقساط در نظر بگیریم می‌توانیم آسایش به همراه آرامش برای خودمان به ارمغان آوریم. آرزومندم دیگر در جامعه ما هیچ وام‌گیرنده‌ای نباشد تا با این کار اقتصاد جامعه ما غنی‌تر گردد.

درباره ی سعید وجدانی

عضویت در خبرنامه سایت مسترمالی

همچنین ببینید

مهترین اهداف زندگی چه چیزهایی هستند

اهداف زندگی هر شخصی با دیگران فرق دارد و هر کس الویت هایی دارد. اما …

۲ دیدگاه

  1. سلام آقای وجدانی
    خداقوت
    به داستان جالبی از روانشناسی هیلگارد اشاره کردید،متاسفانه این مسأله مشکل خیلی از مردم جامعه ماست،امیدوارم با افزایش آگاهی جمعی بتونیم آینده ای موفق تر و شادتر رو برای مردم کشورمون شاهد باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 2 =