خانه / کسب و کار / چگونه عاشق کسب و کارتان شوید

چگونه عاشق کسب و کارتان شوید

عاشق کسب وکارتان باشید!

چگونه به کسب و کار تان عشق بورزید

 

اولین و مهم ترین عامل در ساخت کسب و کار موفق این است که باید عاشق آن کار باشید. برای بهتر فهمیدن این مطلب بهتر است برگردیم به به دوران کودکی زمانیکه علاقه بسیار به بازی کردن داشتیم. ساعتها با دوستان خود مشغول بازی کردن می شدیم بدون اینکه از انجام آن بازی ها خسته شویم. واقعاً ما در دوران کودکی عاشق بازی بودیم. همین عشق هم باعث می شد زمان را احساس نکنیم. شاید بیشتر ما این خاطره را از دوران کودکی داشته باشیم که شب، هنگام بازی کردن با سرزنش و دعوای والدین به تختخواب رفته باشیم.

اگر در کارمان هم مانند بازی های دوران کودکی عشق و علاقه باشد، کاری که انجام می دهیم زمان و خستگی برایش معنا پیدا نمی کند.در حقیقت کاری که انجام می دهیم باید حس خوبی به ما بدهد هر چند آن کار دشوار باشد.

اگر به کاری که انجام می دهید عشق و علاقه نداشته باشید این کار برایتان سخت و طاقت فرسا خواهد شد و با کوچکترین اتفاقی که در مسیر کسب و کار تان بیافتد نا امید شده و تسلیم مشکلات خواهید شد. توجه داشته باشید راه اندازی هر کسب و کاری دشواری های خاص خودش را دارد اما چیزی که این دشواری ها را برای ما قابل تحمل می کند عشق به کاری است که انجام می دهیم.

حال این سوال مطرح می شود که چگونه آن عشق واقعی که باید نسبت به کسب و کار مان داشته باشیم را پیدا کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت علاقه چیزی نیست که پیدا و یا کشف کنیم. علاقه از قبل در وجود ما نهفته است. در حقیقت عشق و علاقه چیزی نیست که با چشم دیده شود. عشق و علاقه مانند جریان برق درون سیم است. اگر می خواهید عشق خودتان را پیدا کنید همانگونه که کلید برق را می زنید تا لامپ روشن شود باید کلید عشق به کسب و کار تان را بزنید تا نتیجه آن را مشاهده نمایید و این نتیجه چیزی نیست بجز موفقیت در کسب و کار تان. برای اینکه جریان عشق و علاقه ای که در درونتان وجود دارد باعث شکوفا شدن کسب و کار تان شود چهار نکته است که باید فراگیرید:

1- به کاری که انجام می دهید عشق بورزید

به این نکته مهم توجه داشته باشید هر کاری که شروع می کنید 95 درصد مواقع برایتان ناخوشایند است. هر کسب و کاری دغدغه های خاص خودش را دارد. اما همان 5 درصد می تواند بسیار بسیار برایتان خوشایند بوده و لذت بخش است.

مادری که تمام شب بیدار خوابی می کشد و از فرزندش مراقبت می کند اما صبح با یک خنده کودک خود تمام سختی شب را فراموش می کند و برای مادر لذت بخش و پاداش بزرگی است خندیدن کودک خود.

گاهی اوقات تصور ما اینگونه است که افراد ثروتمند و معروف دائم در حال تفریح و خوشگذرانی هستند اما اگر نگاهی به عملکرد این افراد در حوزه کسب و کار شان داشته باشیم متوجه می شویم که در شبانه روز بیش از دوازده ساعت مشغول کار هستند و معمولا این ساعات کاری برایشان ناخوشایند است اما چیزی که کارشان را خوشایند می کند لحظه گرفتن نتیجه از کاری که انجام داده اند می باشد.

2-به علت انجام کسب و کار تان عشق بورزید

برای کاری که انجام می دهید یک علت محکم و خاص پیدا کنید و به آن علت عشق بورزید به عنوان مثال ممکن است علت کسب و کار تان را کمک و خدمت به افراد جامعه در نظر داشته باشید و یا اینکه تمایل دارید برای خانواده خود رفاه بیشتری فراهم نمایید. دوستی دارم که روزهای تعطیل هم به فروشگاه خود می رفت و به کار مشغول بود. از او پرسیدم چرا جمعه ها و روزهای تعطیل مانند بقیه همکارانت استراحت نمی کنی و دوستم که به کار فروش پمپ های آبرسانی اشتغال داشت پاسخ داد: هدف من این است که اگر مشکلی در حوزه آبرسانی برای همشهری های من اتفاق افتاد چه در حوزه کشاورزی، چه خانگی و چه صنعتی، چون آب یک جریان حیاتی است و ممکن است موجب ضرر و زیان شود بتوانم جلوی این ضرر و زیان را بگیرم. در حقیقت دوستم با این کارش به من فهماند که چه مقدار به همشهری هایش عشق می ورزد. همین عامل هم باعث موفقیت او در کسب و کارش شده است.

3-کاری که انجام می دهید به نحو احسن و با عشق باشد

در کاری که انجام می دهید سنگ تمام بگذارید و حتی فراتر از انتظار عمل کنید. تعویض روغنی هست که همیشه به آنجا مراجعه می کنم و همیشه باید وقت قبلی بگیریم. و امکان ندارد که من جای دیگری مراجعه کنم. هر زمان من برای تعویض روغن ماشینم به آنجا مراجعه می کنم علاوه بر تعویض روغن ماشین، باد چرخها را تنظیم می کند، درهای ماشین را روغنکاری می کند و حتی موتور ماشین را هم با دستمال تمیز می کند بدون گرفتن هیچگونه اجرتی. در صورتیکه جاهای دیگر هیچ یک از این اعمال را بر روی ماشین انجام نمیدهند و تنها روغن ماشین را تعویض می کنند. باید گفت که این تعویض روغنی عاشق کار و ماشین هاست. حتی بعد از اتمام کارش توصیه هایی برای نگهداری بهتر ماشین می کند. پس علاقه وعشقتان را وارد کار کنید و با این کار باعث تمایز خود با دیگرانی که آن کار را انجام می دهند شوید. اگر عاشق کاری که انجام می دهید باشید یک سبک زندگی پراحساس، پر نتیجه و روشن خواهید داشت.

4-به کسی که برای آن کار می کنید عشق بورزید

برای توضیح این قسمت بهتر است به جمله با مفهوم و قابل تامل مارتین لوتر کینگ اشاره کنم که می گوید: اگر چیزی پیدا نکرده اید که حاضر باشید برایش جان بدهید بدرد زندگی کردن نمی خورید.

آیا واقعاً افرادی یا چیزی در زندگی ما وجود دارد که حاضر باشیم جانمان را بخاطر آن بخطر اندازیم؟ آیا حاضر هستیم جانمان را بخاطر اعضای خانواده به خطر اندازیم؟ اگر جواب شما مثبت است این همان عشقی است که نسبت به اعضای خانواده، همشهری، جامعه، بشر دارید. این عشق را در جهت کسب و کارتان به قلیان در آورید و حرکت کنید. این عشق می تواند باعث کم کردن سختی راه برای یک کارآفرین بوده و انگیزه بخش خواهد بود.

با بکار انداختن هر یک از این چهار نکته ای که به آن پرداختیم می توانید موفقیت در کسب و کار تان را تسریع کنید.

درباره ی pasban

عضویت در خبرنامه سایت مسترمالی

همچنین ببینید

مهترین اهداف زندگی چه چیزهایی هستند

اهداف زندگی هر شخصی با دیگران فرق دارد و هر کس الویت هایی دارد. اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + سه =