خانه / اقتصاد خانواده / عادت‌های صحیح در جهت کسب ثروت

عادت‌های صحیح در جهت کسب ثروت

عادت‌های صحیح در جهت کسب ثروت

مفاهیم اولیه عادت

رفتارهای مالی از یکسری عادت‌ها تشکیل‌شده است و این عادت‌ها می‌تواند نتایج خوب و یا بدی به همراه داشته باشند. با شناسایی عادت‌های مالی غلط و اصلاح این عادت‌ها می‌توانیم نتایج خوبی از عملکرد مالی خود بگیریم. همچنین با شناخت پیدا کردن روی رفتارهای درست مالی و تثبیت این رفتارها و تبدیل آن به عادت می‌توانیم در جهت رسیدن هرچه سریع‌تر به اهداف مالی گام برداریم.

عادت‌های صحیح در جهت کسب ثروت

در کتاب قدرت عادت نوشته چارلز داهیگ طی تحقیقاتی که انجام داده‌اند به نتیجه شگفت‌آوری دست پیدا کردند. عنوان‌شده که 95 درصد از اقداماتی که انجام می‌دهیم حاصل عادت‌ها است و 5 درصد از اقدامات ما نتیجه تصمیم‌گیری است. اگر این مطلب را تعمیم دهیم به رفتارهای مالی متوجه می‌شویم که 95 درصد از رفتارهای مالی ما هم می‌تواند حاصل از عادت‌ها باشد. در اینجا بهتر است با قانونی بنام (پارتو) هم اشاره‌ای کنم. اگر خواسته باشم این قانون را به شکل خلاصه و مرتبط با مبحث عادت‌ها عنوان کنم این است که هشتاد درصد از نتایجی که در زندگی می‌گیریم حاصل بیست درصد از اقدامات ما است یا به عبارتی بیست درصد از اقدامات ما نتایج هشتاددرصدی به همراه دارد؛ بنابراین بهتر است به جمع‌بندی مطالبی که تا به اینجا عنوان شد بپردازیم. ما می‌توانیم با شناسایی رفتارهای صحیح مالی (که در حقیقت جزو آن بیست‌درصدی باشد که نتایج هشتاددرصدی به همراه دارد) و تبدیل این رفتارها به عادت نتایج فوق‌العاده‌ای در جهت پس‌انداز کردن و خلق ثروت بگیریم.

تثبیت عادت‌ها

در ابتدا که تصمیم به انجام رفتارهای صحیح مالی می‌گیرید این کار برایتان دشوار است و از سوی ذهن با مقاومت در جهت جلوگیری از انجام این رفتار می‌شوید اما با تکرار این رفتارهای صحیح به‌مرور تبدیل به عادت می‌شوند. اگر خواسته باشم در خصوص تثبیت عادت‌ها مثالی عنوان کنم ،شکل گرفتن یک عادت مانند پرتاب موشک است. جالب است بدانید موشک بعد از پرتاب شدن تا قبل از خروج از جو زمین هشتاد درصد از سوخت خودش را مصرف می‌کند و این بدان معناست که با مقاومت زیادی برای خروج از جو روبرو شده است؛ اما همین‌که از جو خارج شد با صرف انرژی بسیار کمی مسافت فوق‌العاده زیادی را می‌پیماید. این مثال در خصوص شکل گرفتن عادت‌های درست مالی هم صادق است. در ابتدا که می‌خواهید رفتار درست مالی را تبدیل به عادت کنید با مقاومت بسیار زیادی روبرو می‌شوید اما همین‌که این رفتار به شکل یک عادت شد رفتارها به‌صورت ناخودآگاه بوده و دیگر با هیچ‌گونه مقاومتی از سوی ذهن روبرو نخواهید شد.

یکی از کارهایی که باعث خلق عادت می‌شود تکرار است با تکرار زیاد یک رفتار می‌توانید آن را به یک عادت تبدیل کنید؛ بنابراین کمی فکر کنید و رفتارها و عادت‌های غلط خودتان را شناسایی کرده و در یک دفتر یادداشت کنید و برای جایگزین کردن این رفتارها با رفتارهای صحیح مالی و یا حذف آن به دنبال راه‌حل باشید.

درباره ی سعید وجدانی

عضویت در خبرنامه سایت مسترمالی

همچنین ببینید

مهترین اهداف زندگی چه چیزهایی هستند

اهداف زندگی هر شخصی با دیگران فرق دارد و هر کس الویت هایی دارد. اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + شش =