خانه / کسب و کار / هفت اصل رهبری

هفت اصل رهبری

هفت اصل رهبری از نگاه برایان تریسی

هفت اصل رهبر ی از نگاه برایان تریسی-leadership

1-وضوح:

شاید وضوح مهم‌ترین مسئولیت یک رهبر باشد. باید به‌روشنی بدانید که هستید و هدفتان چیست. باید چشم‌اندازی کاملاً روشن از مقصدتان داشته باشید. باید اهداف سازمان و چگونگی دستیابی به آن‌ها برایتان کاملاً روشن باشد.

بخصوص این‌که باید در مورد ارزش‌ها، مأموریت و هدف و آرمان سازمان کاملاً شفاف باشید. همه اطرافیان و زیردستان شما باید دقیقاً بدانند که کارها را به چه دلیل انجام می‌دهند و شرکت برای رسیدن به چه موفقیت‌هایی به وجود آمده است.

2-صلاحیت و شایستگی:

به‌عنوان رهبر، باید معیاری از عملکرد عالی برای سازمان و همین‌طور برای هر فرد و هر عمل در شرکت تعیین کنید. باید هدفتان این باشد که شرکتتان به‌خوبی و یا حتی بهتر از بهترین رقیبانتان شود. باید همواره دنبال راهکارهایی برای بهبود کیفیت محصولات و ارائه خدمات به مشتریان باشید.

3-تعهد:

رهبر به موفقیت سازمان کاملاً متعهد است و باور دارد که سازمانش بهترین است یا در آینده بهترین خواهد شد. این تعهد فوق‌العاده به سازمان و به موفقیت و پیروزی آن، به افراد انگیزه و دلگرمی می‌دهد تا از دل‌وجان و با تمام توان وظایفشان را انجام دهند.

4-محدودیت‌ها:

وظیفه رهبر شناسایی محدودیت‌ها و عوامل بازدارنده‌ای است که سرعت شرکت در دستیابی به بزرگ‌ترین اهداف مالی و سوددهی را تعیین می‌کنند. بعدازآن رهبر، افراد و منابعی را برای کاهش این محدودیت‌ها و از بین بردن موانع اختصاص می‌دهد تا بدین گونه شرکت بتواند یکی از بهترین‌ها شود.

5-خلاقیت:

رهبر پذیرای ایده‌های نو، از هر شخصی و از هر منبعی است. او دائماً در حال تشویق افراد برای یافتن راه‌های سریع‌تر، بهتر، ارزان‌تر و آسان‌تر برای ارائه‌ی بهترین محصولات، خدمات و توجهی هر بیشتر به مشتریان است.

6-یادگیری مداوم:

خود رهبر نیز به مطالعه، گوش دادن و بالا بردن اطلاعات شخصی و مهارت‌هایش به‌عنوان یک مجری متعهد است. او باید برای ارتقای مهارت‌ها و توانایی‌هایش در درس گروهی‌ها و دوره‌های آموزشی شرکت کند.

7-ثبات:

رهبری منضبط است که باثبات، مورداطمینان، قابل‌اعتماد، آرام و در هر حالتی قابل پیش‌بینی باشد. یکی از تسلی‌بخش‌ترین موارد زندگی شغلی این است که کارمند بداند رهبری کاملاً باثبات و قابل‌اعتماد دارد. یک رهبر تأثیرگذار، تغییر نمی‌کند و در شرایط جدید، مشکلات و موارد اضطراری دست و پای خود را گم نمی‌کند. بلکه آرام، مثبت و مطمئن و استوار باقی می‌ماند، بخصوص وقتی تحت‌فشار قرار می‌گیرد.

درباره ی سعید وجدانی

عضویت در خبرنامه سایت مسترمالی

همچنین ببینید

مهترین اهداف زندگی چه چیزهایی هستند

اهداف زندگی هر شخصی با دیگران فرق دارد و هر کس الویت هایی دارد. اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =